blog

Radyo Jingle’ın, Radyo Reklamına Etkisi Nedir? (Radyo Reklam Müziğinin Reklama Etkisi)

 
Radyolar çok geniş kitlelere hitap ettikleri için markanın çok daha fazla müşteriyle buluşmasını sağlar. Jingle, reklamda slogan kadar, hatta bazı durumlarda reklam sloganından bile daha etkilidir. Bu durumda reklamlarda jingle’ı ön plana çıkmasını sağlamaktadır.
 Müzik insanların gördüklerini, duyduklarını daha çok somutlaştırmasını sağlar. Radyo reklamlarında kullanılan sloganların müzikle (radyo jingle) birleştirilmesi Radyo reklamının daha etkin kullanılmasını sağlar. 

Radyo Jingle Tercihinin Ne Avantajları Var? (Radyo Reklam Müziği Avantajları)

 
Radyo reklamları, tv reklamlarına göre daha ucuz olduğu için daha çok tercih edilebilir. Radyo reklamlarında görüntü olmadığı için jingle ile desteklenmiş radyo reklamları dinleyicilerin ürün üzerine daha çok düşünmesini, ürünü merak etmesini, daha çabuk ürünü almak istemesini sağlar. 

Tv Jingle Tercihinin Ne Avantajları Var? (Tv Reklam Müziği Avantajları)

 
Tv de görsellik daha etkin olduğu için, doğru jingle ile birleştirilmiş tv reklamları insanlar tarafından daha kolay fark edilir, tv reklamı daha akılda kalıcı olur. İnsanlar tarafından beğenilen, çok uzun bir zaman sonra bile hatırlatan reklamlardaki en belirgin özellik, reklam müziği (jingle) ile reklamın birbiriyle özdeşleşmiş olmasıdır. 

Jingle’ın Etkisini Arttıran Faktörler Nelerdir? (Reklam Müziği Faktörleri)

 
Tv ve Radyo reklamları için çok önemli olan jingleların etkili bir reklam için doğru   kullanılması gerekmektedir. Reklam müziklerinin etkin kullanımı için aşağıda belirtilen faktörlere dikkat edilmelidir.
·        Jingle’ın süresinin kısa olması. (15-30 sn. arası)
·        Jingle’ının melodisinin mümkün olduğunca basit, sade ve tekrar edilebiliyor olması.
·        Slogan sözünün olması ve bu slogan içerisinde de marka isminin kullanılıyor olması.
·        Jingle’ın tv ya da radyolarda sık yayınlanıyor olması.

Jingle’ın Süresi Ne Kadar Olmalıdır? (Reklam Müziği Süresi)

 
İyi bir jingle (tv-radyo) insanların ilk dinleyişte reklam müziğinin akılda kalmasını sağlayacak şekilde olmalıdır. Genellikle müzik konusunda eğitim görmüş veya müzik yeteneği olan insanlar bile ilk dinleyişte bir müzik eserinin 16-20 sn. lik kısmını hatırlamaktadır. Bundan dolayı televizyon veya radyo reklamlarında kullanılacak olan jingle (reklam müziğinin ) ın kolay akılda kalıcı olması için 15-16 sn civarında olması gerekmektedir.

Jingle’ın Slogan üzerindeki Etkisi Nedir? (Reklam Müziği Slogan Uyumu)

 
Jingle yapımında slogan sözler veya cümleler kullanmak çok önemli. Slogan; Gaelce “sluagh-ghairm”den gelme ve İskoçya’nın Highland bölgesinde yaşayan bir klanın savaş çığlığı demektir. Slogan,  reklamlarda firmanın kurumsal kimliğini tanıtan, ürün hakkında bilgi ve refarans veren önemli olgulardandır. Tv veya Radyo Reklamlarının iyi olması için ürün veya marka sloganının müzikle (jingle la)  desteklenmesi gerekmektedir. Jingle  ile  desteklenen sloganın aklıda kalıcılığı, kişilere ulaşması artar.

Sayfalar